Ekrany spawalnicze


Spawanie kojarzy nam się przede wszystkim z dużą ilością iskier oraz osobą, która ma na sobie fartuch oraz przyłbicę ochronną. Należy jednak powiedzieć, że te dwie rzeczy nie ochronią nas wszystkich- będą chronić przede wszystkim osobę, która spawa ale nie innych.

Ekrany spawalnicze mają zapewnić przede wszystkim ochronę ludzi, który nie mają bezpośredniego związku z procesem spawania, ale ze względu na swoją pracę muszą przebywać w pobliżu tego stanowiska. Pracownicy tacy nie są wyposażeni w nic co mogłoby ich ochronić przed działaniem promieniowania IR, które jest emitowane przez łuk spawalniczy. Przez to są również narażeni na ryzyko poparzenia się gorącymi odpryskami metalu, iskrami, a co za tym idzie ryzykiem poparzeń.

Ekran spawalniczy bardzo często nazywany również parawanem wykonywany jest zazwyczaj z foli PCV- jest to świetny plus, ponieważ dzięki temu materiałowi są one przejrzyste i bez zaglądania do środka można zauważyć co wykonuje spawacz na stanowisku. Może mieć to duże znaczenie w sytuacji, gdy pracownik pracujący przy stole spawalniczym, nagle zasłabnie lub ulegnie wypadkowi, ponieważ będzie można szybko zareagować na tą sytuację i w porę udzielić pierwszej pomocy. Parawan spawalniczy powinien znajdować się w każdym zakładzie, który dokonuje tego typu czynności, ponieważ jest to podstawa BHP- czyli chronienie zdrowia i życia swoich pracowników. Zgodnie z normą EN ISO 25980:2014 ekrany spawalnicze muszą zatrzymywać szkodliwe dla oczu promieniowanie, ale nie powinny być pod żadnym pozorem stosowane jako zasłony czy filtry do obserwacji łuku spawalniczego. Ekrany muszą spełniać również dodatkowe wymogi dotyczące zabezpieczenia dla iskier i rozżarzonych odprysków metalu. Jednym z wymogów formy ISO 25980 jest umieszczanie na foliach spawalniczych informacji o: dacie produkcji- na co składa się miesiąc i rok, numerze normy spawalniczej oraz producencie lub dystrybutorze, importerze, znaku handlowym. Należy dodać, że oznakowanie to powinno być naniesione na folię w taki sposób, aby nie było możliwości usunięcia go.

Ekrany spawalnicze: https://ekranypcv.pl/